سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز دوشنبه از سوی اداره ترامپ به عنوان سازمان تروریستی خارجی تعیین شده است و از یک نیروی امنیتی شبه نظامی داخلی با ریشه های انقلاب اسلامی سال 1979 تا نیروی فراملیتی است که به کمک متحدان تهران در خاورمیانه کمک کرده است. از سوریه و لبنان به عراق.

نیروی پاسخ تنها به رهبر ایران است، مستقل از نظام نظامی معمولی عمل می کند و دارای منافع اقتصادی وسیع در سراسر کشور است.

در اینجا موارد کلیدی در مورد سپاه پاسداران ایران و یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وجود دارد:

ORIGINS:

سپاه پاسداران به موازات نیروهای مسلح موجود در کشور برای تقویت قدرت تحت آیت الله روح الله خمینی در انقلاب اسلامی 1979 ایجاد شد.

سال بعد، آن را از دفاع از ایران و رهبری روحانی خود در جنگ ویرانگر با عراق که هشت سال به طول انجامیده است، تقویت می کند و رد ایدئولوژیک، اقتصادی و امنیتی گارد را در خانه تقویت می کند.

برآورد می شود که این گروه امروز بین 125،000 تا 150،000 عضو تشکیل شده است، اما مشخص نیست که چه تعداد از آنها شامل نیروی قدس، یک نخبه سپاه سپاه پاسداران است که بر فعالیت های خارجی نظارت دارد. گروهی که در قانون اساسی تثبیت شده است، فقط به رهبر ایران پاسخ می دهد.

___

گریز داخلی:

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برنامه موشکی بالستیک کشور را نظارت می کند و از زمان معامله ی هسته ای 2015 بین تهران و قدرت های جهانی چندین آزمون انجام داده است. در حالی که این توافقنامه به طور خاص این تستها را رد نمی کند، مقامات ایالات متحده گفته اند که روحیه قرارداد را نقض می کنند. رئیس جمهور دونالد ترومپ سال گذشته آمریکا را از این معامله خارج کرد و تحریم های شدید اقتصادی را علیه ایران تحمیل کرد.

علاوه بر این، نگهبان یک شرکت ساختمانی عظیم به نام خاتم النبیا، با 135،000 کارمند در زمینه توسعه شهری، صنعت نفت و مسائل مربوط به دفاع، فعالیت می کند. شرکت هایی که توسط IRGC اداره می شوند، جاده ها، بنادر مرد، شبکه های مخابراتی را راه اندازی می کنند و حتی جراحی چشم لیزر را ارائه می دهند. سپاه پاسداران در تلاش های نجات در طی سیل های ویران کننده اخیر ایران، که حداقل 70 نفر را در سراسر کشور کشته است، مستقر شده است.

رهبر ایران، آیت الله علی خامنه ای، سال گذشته دستور داد که گارد را به سمت اقتصاد خود بکشد و برخی از بخش های اقتصادی آن را خصوصی سازی کند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، برای ادامه محدودیت قدرتهای گسترده گروه در کشور تلاش کرده است.

___

درخواست خارجی:

سپاه پاسداران نیروهای قدس را به رهبری ژنرال قاسم سلیمانی، که یک ستیزه گر سوزان اما برجسته ای است که مبارزان آن در کنار نیروهای بشار اسد رئیس جمهور سوریه و در برابر ستیزه جویان دولت اسلامی سوریه مبارزه می کنند و شیعیان را به عنوان یتیمان در نظر می گیرند، استخدام و آموزش می دهند.

مقامات ایالات متحده می گویند که سپاه پاسداران تحت سلیمانی برای تروریست های عراقی در مورد ساخت و استفاده از بمب های کنار جاده ای علیه نیروهای آمریکایی پس از حمله به عراق، به اتهام ایران منکر شد.

این گروه همچنین به رهبری بسیجی، یک نیروی داوطلبانه از چند میلیون نفر است که اعضای آن را از میان مردان جوان فقیر و بی تحصیل از مناطق روستایی و حومه شهر ترسیم می کنند. مدل بسیج در خارج از کشور صادر شده است و دهها هزار شیعه استخدام شده از کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، لبنان و عراق برای مبارزه با جنگ های پراکنده تهران در سوریه و سایر نقاط.

یکی از آن مردان جوان شیعه که به موجی از افغانها پیوست و برای حمایت از دولت اسد در سوریه جنگیدند، اخیرا با خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره این تجربه صحبت کرده و گفته بود که او از فقر و نه به دلیل ایدئولوژی یا وفاداری به ایران هدایت شده است .

___

MIDEAST MILITIAS:

سپاه پاسداران از شماری از شبه نظامیان شیعه در خاورمیانه و همچنین تیپ فاطمیون در افغانستان پشتیبانی می کند. یکی از مهمترین آنها حزب الله، نیروی قدیمی ترین و با تجربه ترین سپاه IRGC در منطقه است که پس از حمله اسرائیل به لبنان در سال 1982 ایجاد شده است. شبه نظامیان تحت رهبری حسن نصرالله عملا در اواسط سال 2013 به جنگ داخلی سوریه پیوستند، پیروزی ها در دفاع از حکومت تحت حمایت ایران در سوریه پیروز شد.

نیروهای عراقی تحت حمایت سپاه پاسداران در حمایت از نیروهای اسد و علیه گروه دولتی اسلامی در شمال و مرکز عراق در سوریه نیز جنگیدند. برخی از گروه های مسلح در عراق که از جانب ایران حمایت می شوند عبارتند از حزب الله کتائب حزب الله، هاراکت حزب الله النجابا و اسایب اهل الحق.

در پاکستان، تیپ زینبایون عمدتا شامل مبارزان شیعه است که در سوریه نیز جنگیده اند. بسیاری از مبارزان این گروه توسط سپاه پاسداران آموزش دیده و تأمین مالی شده اند.

شورشیان حوثی یمن هم با ایران متحد هستند. عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ایالات متحده و سایر کشورها، محافظت از حوثی ها را با موشک های دور برد متهم کرده اند. یک ائتلاف تحت رهبری سعودی که از سوی ایالات متحده و بریتانیا پشتیبانی می شود، از ماه مارس 2015 با هوتیز ها جنگیده است.

___

مرو از بیروت گزارش داد.