مهاجران امریکای مرکزی امیدوارند که به ایالات متحده برسند، مسیری بسیار سخت تر از آنچه در کاروان های قبلی پیدا کرده اند، ملاقات شهروندان غیرمسلح و یک حمله ناگهانی پلیس مکزیک و مأموران مهاجر که صدها نفر را در جنوب مکزیک نگهداری می کنند.

در حالی که هموطنانشان روز دوشنبه بازداشت شدند، صدها مهاجر دیگر به قلم موی در کنار بزرگراه در ایالت چیاپاس به سر می بردند تا مقامات را از بین ببرند.

بسیاری از آنها قبلا آموخته بودند که در شهرها با مهمان نوازی پذیرفته نمی شوند که کاروان های قبلی را خوش آمد می گویند و اکنون می دانند که راه رفتن در کنار بزرگراه های روستایی نیز امن نیست. مقامات مکزیک می گویند که 367 نفر در بزرگترین حمله تک تک کاروان های مهاجر دستگیر شده اند، زیرا گروه ها در سال گذشته در حال حرکت به کشور بودند.

اسکار جانسون ریواس هنگامی که افسران در کاروان همگرا شدند، فرار کردند و شش ساعت در پوشش گیاهی ضعیف پنهان شدند، قبل از اینکه دقت خود را به بزرگراه با دیگران بازگردانند. برخی از مهاجران، از جمله زنان و کودکان، بدون غذا پنهان شدند.

ریواس، یک سرباز 45 ساله از السالوادور که گفته بود که باید از کشور خود بخاطر تهدیدات باند فرار کند، گفت: "آنچه که ما انجام دادیم، بوش را پیدا کردیم و تا آنجا که می توانستیم تا آنجا که می توانستیم آنها را از دست ندهیم، پیدا کنیم. .

او از مقامات مکزیک گفت: "آنها ما را بی رحمانه گرفتند، مانند ما حیوانات". "این یک بی رحمانه است، زیرا ما همه انسانیم."

مؤسسه ملی مهاجرت مأموریتی اعلام کرد که مأموران بررسی مهاجرت را بر گروهی از مهاجرانی که "شروع به تجاوز" علیه ماموران کردند، که پس از آن در پلیس فدرال به سر می برند، انجام دادند.

این اعلام کرد 367 نفر، از جمله تعداد قابل توجهی از کودکان و زنان، "نجات یافته" و به ایستگاه مهاجرت منتقل شدند.

روزنامه نگاران پلیس گروه های جداگانه ای را در انتهای یک کاروان از حدود 3،000 مهاجر دیدند که از طریق چیاپاس، مکزیک، جنوبی ترین کشور بودند.

همانطور که مهاجران در زیر گرمای سوز در خارج از شهر Pijijiapan جمع شده بودند، پلیس و نمایندگان فدرال وارد کامیون های گشت زنی و کامیون شدند و زنان، مردان و کودکان را به وسایل نقلیه اعزام کردند.

مهاجران به اتوبوس ها منتقل شدند، احتمالا برای حمل و نقل بعدی به ایستگاه مهاجرت برای پردازش تبعید.

بعضی از زنان و اطفال در هنگام بازداشت در کنار جاده سوار و فریاد زدند. لباس ها، کفش ها، چمدان ها و کالسکه پس از دور زدن، صحنه را لرزاندند.

نمایندگان گروهی از مهاجران را که از بخش عمده کاروان جدا شده بودند، تشویق کردند تا بعد از حدود 7 ساعت در طول جاده، از حدود نیمی از آن در یک خورشید بخار، بمانند. هنگامی که مهاجران به بازپس گیری ادامه دادند، آنها بازداشت شدند.

نمایندگان خود را در سر گروه و در پشت قرار دادند. برخی از افراد لباس غیرنظامی در حضور بازداشت شرکت کردند.

پس از دیدن دیگران بازداشت شده، برخی از مهاجران شروع به راه رفتن در گروه های متراکم کردند و سنگ و چوب را برداشتند.

مقامات کمیسیون ملی حقوق بشر مکزیک این اقدام را از راه دور مشاهده کردند.

مکزیک در سال گذشته نخستین کاروان های مهاجر را مورد استقبال قرار داد، اما پذیرش از زمانی که ده ها هزار مهاجر عبور کرده است، عبور از مرزهای ایالات متحده را خنثی کرده است، باعث شده تاخیر در مرز و مهاجران مکزیکی خشمگین شود.

ایالات متحده همچنین فشار را بر مکزیک فشار گذاشته است تا بیشتر به ممانعت از جریان مهاجران بپردازد. پرزیدنت دونالد تامپف علیه دولت همتای مکزیکی خود، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، تهدید کرد که تمام مرزها را بسته است، اما پس از چند هفته به سرعت به مکزیک برای دستگیری مهاجران تبریک گفت.

مکزیک در حال حاضر به ایالات متحده اجازه می دهد بعضی از پناهجویان را به مکزیک بازگردانند. و مقامات دولتی در ماه مارس گفتند که سعی خواهند کرد مهاجران را در حوضچه Tehuantepec در جنوب قرار دهند. این باریک ترین منطقه مکزیک است و کنترل آن آسان است. Pijijiapan و Mapastepec دور از نقطه ضعف ترین نقطه، که در کشور همسایه Oaxaca نیست.

در ماه های اخیر مقامات مکزیک هزاران مهاجر را اخراج کرده اند، هرچند آنها بیش از 15،000 ویزای انسانی را صادر کرده اند که مهاجران را قادر می سازد تا در کشور و کارشان باقی بمانند.

گروهی از حدود 10 سازمان برجسته اجتماعی اخیرا هشدار دادند که بازداشت مهاجران افزایش یافته و مأموران مهاجرت و پلیس فدرال، ایالتی و محلی را متهم به نقض حقوق بشر کرده است.

گروه ها گفتند که افزایش بازداشت ها ظرفیت مهاجرت در مرکز مهاجرت در Tapachula را خنثی کرده است. کمیسیون حقوق بشر ملی همچنین گفت که این تاسیسات بیش از حد است.

در بیانیه اخیر خود از هفته گذشته مؤسسه مهاجرت اعلام کرد 5336 مهاجر در پناهگاه ها یا مراکز مهاجرت در چیاپاس بودند و بیش از 1500 نفر آنها "در انتظار اخراج" بودند.

کمیته حقوق بشر روز یکشنبه اعلام کرد که بیش از 7،500 مهاجر در بازداشت، در پناهگاه ها و یا در جاده ها در Chiapas حضور داشتند. از مقامات خواستند که سرشماری مناسب مهاجران را انجام دهند و به نیازهای آنها، به ویژه کودکان، توجه کنند.