پادشاهی آفریقای شمالی مراکش از تاکتیک های جدیدی استفاده می کند تا به افزایش مهاجرانی که به دنبال استفاده از آن به عنوان یک چترباز برای رسیدن به اروپا هستند، تا حدود 25000 تلاش برای رسیدن به اسپانیا تا سال جاری، عمدتا از طریق تنگه جبل الطارق متوقف شود.

خالد سوروالی، رئیس امنیت مرزی، در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوشیتد پرس روز پنج شنبه گفت که این در حدود 30 درصد بیشترین پیشنهادات ناموفق برای عبور از اسپانیا، عمدتا بین فوریه و آوریل، نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

او گفت، علاوه بر این، 50 شبکه قاچاق انسان در سال 2019 از بین رفته است، در سال گذشته 73 درصد افزایش یافته است.

وی گفت: "ما در شبکه های جنایی بسیار سخت گیر بوده ایم.

مربی گفت: "آسیب پذیری های در امتداد ساحل (شمال)" شناسایی شد، از بین بردن "نیش برای قاچاقچیان" که از این نکات برای عبور دادن استفاده می کردند.

او گفت که تکنولوژی نظارت و نیروی انسانی تقویت شده است. او درباره تکنولوژی مورد استفاده دقیق نیست.

زوروالی ادعاهای منتقدان را رد کرد که در حین سرکوب حقوق بشر اغلب نادیده گرفته می شود یا اینکه نیروی دریایی مراکش به مهاجران نرسیده است که قایق های شل و ول آنها دچار مشکل می شوند.

سال گذشته، ورود مهاجران در اسپانیا، کسانی را که به ایتالیا و یونان منتهی شد، از بین بردند و 60،000 نفر به این کشور آمدند، تقریبا همه آنها در دریا. این آمار در ماه فوریه به طور چشمگیری کاهش یافت.

با این حال، مهاجران همچنان سعی دارند موانع را کنار بگذارند.

فقط چند روز پیش، مقامات مراکش اعلام کردند که سه قایق با 117 سواحل سحر از حمل و نقل دریایی متوقف شدند. در همان روز، مهاجران حمله ای به نرده های تیغه ای را که از مارسی اسپانیا جدا شده بودند جدا کردند. چهل نفر دستگیر شدند، در حالی که 52 توانستند عبور کنند.

زروری افزود که بیشتر مهاجران به دنبال سنگ قبر به اروپا هستند از آفریقا و عمدتا غرب آفریقا، اما بعضی از آسیایی ها نیز در مراکش ظاهر شده اند.

وی گفت: "به راستی، ما یک شبکه فعال بین بنگلادش، هند و شمال آفریقا را با مهاجران جدا کردیم."

اتحادیه اروپا و اسپانیا کمک و همکاری با مقامات مراکش را افزایش داده اند. با این حال، مرز گفت: 140 میلیون یورو متعهد به مراکش شده است، که به صورت مرحله به مرحله تحویل داده می شود، کافی نیست.

او گفت: "ما بیش از آن را در یک سال صرف می کنیم."

او گفت که مراکش با اتحادیه اروپا کار می کند "در مورد چگونگی حفظ چنین کمک هایی به روش مداوم". "باید تنها یک شات نیست."

کارشناسان حقوق بشر هشدار داده اند که برون سپاری کنترل مرزهای اروپا به کشورهای آفریقای شمالی، خطر نقض حقوق بشر را ایجاد می کند. عفو بین الملل سال گذشته یک سرکوب مراکش را در مورد مهاجران ساحوی، از جمله ادعاهای توده ای و اخراج بدون محاکمه محکوم کرد.

فعالان همچنین نگران هستند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا دریای نجات دریا را به مراکش و دیگر کشورهای شمال آفریقا با منابع و تجربه کمتر، به طور بالقوه زندگی را در معرض خطر قرار می دهند.

در ماه مارس، 45 مهاجر در تلاش برای عبور از دریای مدیترانه به اسپانیا، هلنا Maleno، فعال حقوق اسپانیایی، که در آن زمان گروهی از پیاده روی های مرزی تانگیر را اداره می کند، گفت.

زرالعلی گفت که در سال گذشته مراکش 30،000 مهاجر را نجات داد و "امروزه عملیات ما در حوزه دریایی بیش از عالی است".

مراکش آمار مرگ و میر مهاجران را به صورت عمومی منتشر نمی کند.