گواتمالا روز یکشنبه به انتخابات ریاست جمهوری بعدی، و همچنین معاون رییس جمهور، نمایندگان کنگره و شهرداران، انتخاب خواهند کرد. با 19 نامزد در رقابت برای رئيس جمهور، رای گیری در دور دوم در ماه اوت احتمال دارد.

بیکاری، خشونت، فساد، افزایش هزینه های زندگی و جادوگری در بزرگراه های کشور از جمله نگرانی های اصلی برای رای دهندگان کشور است. مهاجرت سحرآمیز به عنوان یک مسئله مهم مبارزات انتخاباتی ظاهر نمیشود، حتی یک درصد از جمعیت گواتمالا که تقریبا 16 میلیون نفر است، کشور را ترک کرده است.

در اینجا پنج نفر از نامزدهای ریاست جمهوری بر پایه نظرسنجی های اخیر قرار دارند:

SANDRA JULIETA TORRES CASANOVA

نظرسنجی ها، ساندرا تورس، نخست وزیر سابق حزب ملی وحدت و امید را برای اولین بار به نفع خود می برند، اما بعید است که او به اندازه کافی رأی دهد تا از دور دوم جلوگیری کند. تورس، 64 ساله، یک زن کسب و کار است که در سالهای 2008-2012 دولت او، همسر او، آلوارو کولوم، زمانی که او به عنوان هماهنگ کننده شورای اجتماعی انسجام، یک نهاد اختصاص داده شده به کمک به حاشیه نشینان و فقرا، خدمت می کرد. این زوج طلاق گرفته در سال 2011 میلادی است. این سومین بار است که تورس سعی کرده است برای ریاست جمهوری برگزار شود. دادستان ها تحقیقات خود را مبنی بر اینکه هزینه های مبارزات انتخاباتی غیرقانونی شامل حزب او را باز کرد، آغاز کرد. پرونده به جلو حرکت نکرده است زیرا نامزدها از پیگرد قانونی محافظت می شوند.

ALEJANDRO EDUARDO GIAMMATTEI FALLA

این کاندیدای چهار بار نامزد ریاست جمهوری و مدیر زندان سابق، بهترین شناخته شده است زیرا قتل یک زندان را که چندین گروگان کشته شده اند، شناخته شده است.

ROBERTO ARZÚ

Arzú یک بازرگان و پسر رئيس جمهور سابق نزدیک به Giammattei رای گیری برای جایگاه دوم است. آرزو، که بعدها رئیس باشگاه فوتبال بود، نمایندگی ائتلاف احزاب محافظه کار است.

EDMOND AUGUSTE MULET LESIEUR

یک وکیل، روزنامه نگار و دیپلمات که متهم به اجرای یک حلقه ی بین المللی در مورد فرزند در اوایل دهه 1980 بود که یتیمان و دیگر کودکان را که ممکن است از گواتمالا رها شده بودند، رها کنند. مول، 68 ساله، بعدا بالاترین رتبه را در سازمان ملل متحد یافت.

THELMA CABRERA

تنها کاندید بومی در مسابقه و رقبای برتر از طرف حزب چپ کابررا، 43 ساله، مدافع حقوق بشر و حقوق بشر از جامعه بومی مام است.