تعداد زیادی از کوبایی ها در حال تلاش برای رسیدن به ایالات متحده از طریق مرز مکزیک هستند، و تعداد زیادی از افرادی که در ماه های آینده برای مهاجرت به سمت شانسی برای درخواست پناهندگی دعوت می کنند، ایجاد می شود.

افزایش بیش از چند ماه گذشته، بخشی از محدودیت های سفر کاهش یافته در آمریكای مرکزی و كاهش شرایط زندگی در كوبا بوده است.

در نتیجه، حدود 4500 پناهجو، اکثریت قریب به اتفاق آنها کوبا، در سیوداد جوارز، در سراسر ال پاسو، تگزاس، به سر می برند که موجب تنش با برخی از مردم محلی شده است.

انریکه والنسولا، یکی از مقامات دولت مکزیک چیواهوا، اداره لیست انتظار جوارز، گفت: "این تنگنایی است که باز می شود و کوچکتر می شود." "مردم در حال آمدن است."

برای دهه های جنگ سرد و فراتر از آن، کوبایی ها با هوا، زمین و دریا سعی در رسیدن به ایالات متحده داشتند و بسیاری از آنها در 90 کیلومتری فلوریدا در قایق ها و قایق های خطرناک قرار گرفتند.

در ژانویه 2017، ایالات متحده آمریکا سیاست "مرطوب پا و خشک" را تقریبا به طور خودکار به هر کوبایی که قادر به رسیدن به خاک آمریکا بود، پایان داد. برای بسیاری از کوبا، بهترین گزینه آنها رفتن به مرز ایالات متحده-مکزیک و درخواست پناهندگی است.

سالهاست که کوبایی ها از طریق مرز جنوبی به طور کلی به جنوب آمریكا پرواز می كردند و سعی كردند در آمریكا در لارودو تگزاس بمانند. اما اکنون بسیاری از آنها از مسیر نسبتا جدید و کوتاه استفاده می کنند: آنها به پاناما یا نیکاراگوئه پرواز می کنند، به قاچاقچیان می پردازند تا به آنها در مرز ایالات متحده برسند و در ال پاسو به دنبال آن باشند.

در دوره هفت ماهه از اکتبر تا آوریل، 4،737 کوبایی بدون وضعیت حقوقی در ایالات متحده در حال عبور از پاسگاه در پاسگاه گلف و پاسگاه مرزی، در مقایسه با 394 در 12 ماه گذشته، وارد ایالات متحده شده اند. در امتداد مرز ایالات متحده-مکزیک، 10،910 کوبایی طی ماههای اکتبر و آوریل از طریق رسمی عبور کردند، در مقایسه با 7،079 در 12 ماه گذشته.

مهاجران درخواست پناهندگی اغلب به ایالات متحده آزاد می شوند، در حالی که پرونده های آنها در دادگاه های مهاجرت، که می تواند سال ها طول بکشد، آزاد می شود. اما برای کوبایی ها، در ایالات متحده آمریکا راحت تر است تا دیگران.

کوبا کمونیست حاضر به همکاری کامل با ایالات متحده در مورد تبعیدات است، به این معنی که اگر مهاجرین پرونده پناهندگی خود را از دست بدهند، کوبا عموما آنها را به عقب برگرداند. ایالات متحده پس از آن گزینه کمی دارد، اما اجازه دهید آنها باقی بمانند.

برای کوبایی ها و دیگران، یکی از بزرگترین موانع، صرفا فرصتی برای درخواست پناهندگی است. در سال گذشته، دولت ترامپ به شدت محدودیت ادعاهای پناهندگی در پروسه حمل و نقل زمینی را محدود کرده است و مردم را مجبور به صبر کردن در مکزیک می کند.

در نرخ پردازش فعلی، انتظار می رود در جوارز تا پنج ماه، در مقایسه با چند روز اخیر به عنوان فوریه، در حال حاضر است.

پاناما در سال های اخیر به عنوان یک منبع نسبتا آسان ویزا برای کوبایی ها شناخته شده بود که می توانستند یک پرونده قانع کننده ای داشته باشند که فقط می خواستند به خرید و فروش کالا در کوبا بازگردند. پاناما دارای یک منطقه آزاد تجاری است که کوبایی ها در همه چیز از شامپو تا تهویه مطبوع و موتورسیکلت های الکتریکی استفاده می کنند.

همچنین در ماه اکتبر، پاناما 20 هزار کارت توریستی را به مردم تجاری کوبا و برخی دیگر اختصاص داد و جایگزین یک فرآیند طولانی تر و سخت تر شد که اغلب او را رد کرد.

در ماه ژانویه، نیکاراگوئه، کوبایی ها را سریع تر و آسان تر کرد تا ویزا را در هاوانا بدست آورند، از بین بردن نیاز به پذیرش درخواست ها در نیکاراگوئه.

در همین حال، کاهش کمک های ونزوئلا و تشدید تحریم تجاری آمریکا علیه کوبا کمبود غذایی و بحران در این جزیره را ایجاد کرده اند. به ویژه جوانان در خارج از هر سفارتخانه قرار می گیرند که به آنها ویزا می دهد.

دوستان به یانییس هرناندز از هاوانا گفتند که جوارز امن تر از سایر گذرگاه های تگزاس بود، شبکه ای قوی از گروه های خیریه داشت و مهمتر از آن، انتظار برای درخواست پناهندگی در ایالات متحده نسبتا کوتاه بود. پس از پرواز به نیکاراگوئه و پرداخت یک قاچاقچی برای رسیدن به مرز ایالات متحده توسط اتوبوس، تاکسی، به طور پیوسته و اسب، او ناامید شد تا 3500 نام را پیش از آن پیدا کند.

هرناندز، 39 ساله، پس از گذراندن شب اول خود در جوارز، با خوابیدن با کوبایی های دیگر در یک چمن زاویه خارج از اداره دولتی که در آن پناهجویان شماره ها را تعیین می کنند، نمی توانند حتی در مورد کار کردن در اینجا فکر کنند. صبر کن.

کوبایی ها در ماه جاری زودتر اعلام کردند که به مبلغ قاچاقچیان حدود 2000 دلار برای رسیدن به مرز ایالات متحده به علاوه 150 تا 400 دلار در شهر مرزی مکزیک در Tapachula برای یک وکیل پرداختند تا بتوانند حکم دادگاه را به آنها اجازه اقامت قانونی از طریق مکزیک بدهند. آنها سه هفته در Tapachula منتظر مجوز قانونی برای ماندن در مکزیک بودند.

بسیاری از کوبایی ها توسط مقامات مکزیک بازداشت می شوند، زیرا سفر خود را به شمال انجام می دهند. بیش از 700 کوبایی در طی ماه گذشته در زندان مهاجر در دو مجاورت جداگانه در یک مرکز پرجمعیت در Tapachula از زندان آزاد شدند.

افزایش کوبایی ها به اندازه کافی بزرگ است که رستوران های Juarez اضافه کرده اند که کوبایی ها مانند خوک کبابی و لوبیای سیاه با برنج به منوهای خود اضافه کرده اند.

بر خلاف آمریكای مرکزی كه بسیاری از آنها فرار می كنند، فقر شدید هستند و با كمتر از پیراهن بر پشتشان می رسند، بسیاری از كوبایی ها می توانند از یک اتاق ارزان یا اتاق اجاره ای استفاده كنند اگر پناهگاه های مهاجر فضای لازم را نداشته باشند، تلفن های همراه را برای مدت کوتاهی در مکزیک خریداری کنید، که آنها برای بررسی یک گروه فیس بوک که بهروزرسانی های دو بار در روز در لیست انتظار است، استفاده می کنند. مردان کوبایی می توانند با کفش های چسبان بی نظیر، لباس های خود و عینک آفتابی هواپیما آشنا شوند.

برخی ساکنان جوارز مراقب هستند.

مدیر بلانکا ریورا می گوید: Casa del Migrante، که در حدود 1000 نفر در پناهگاه خود قرار دارد، کوبایی ها را در اوایل سال جاری ممنوع کرد زیرا آنها با آمریکایی های مرکزی مخلوط و قوانین را دنبال نمی کنند.

او گفت: "آنها مواد غذایی ما را دوست نداشتند. "شما باید برای آنها استثنائات ایجاد کنید. آنها میخواهند برنج، ساندویچ گوشتی، پیتزا را دوست دارند … این نگرش در پناهگاه های مهاجر خوش آمدید."

برخی از کوبایی ها نیز در جوارز قرار دارند.

یک شب جمعه شب در فرودگاه ال پاسو حدود 10 کوبایی که به دنبال پناهندگی بودند، در نزدیکی یک تلفن شارژ بانکی جمع شدند تا یک پرواز شش ساعته به میامی را منتظر بمانند. آرنولدو گارسیا، یکی از برقگیران هاوانا پس از پرواز به پاناما و رسیدن به جوارز در اوایل ماه فوریه، گفت که او تنها دو روز به درخواست پناهندگی در ال پاسو منتظر است.

پس از حدود دو ماه در بازداشت ایالات متحده، گارسیا، 47 ساله، با یک لغزش ملاقات برای مقامات مهاجرت در میامی آزاد شد. او گفت که او هر کسی که به سفر سفر می کند جوره را توصیه نمی کند.

او گفت: "افراد زیادی وجود دارند." "این بسیار پیچیده تر شده است."

___

Weissenstein از هاوانا، کوبا گزارش داد.