سرنگونی نظامی رییس جمهور سابق سودان به سرعت موجب نگرانی شدید در مورد این که آیا این تحولات پس از پنج سال جنگ داخلی، همسایگی های شکننده سودان جنوبی خود را در زمینه صلح بی ثبات خواهد ساخت.

در میان خنده و تشویق در خیابان های سودان جنوبی، جوبا، لحظاتی پس از سرکوب در روز پنج شنبه، نگرانی در مورد آنچه اتفاق می افتد اکنون که عمر البشیر، که در سال گذشته به توافقنامه صلح سودان جنوبی کمک کرد، رفته است، نگران بود.

یعقوب چول، تحلیلگر ارشد سیاسی و استاد دانشگاه جوبا، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «خیلی زود است که جشن بگیریم. او گفت که سقوط البشیر تاثیر منفی خواهد گذاشت زیرا او طرفداران سودان سودان را برای اجرای توافقنامه صلح واداشت و دیگر "به تخت سلطنت" نخواهد رسید.

البشیر در دهه های گذشته با جنوب سودان مبارزه کرده بود، که در نهایت از شمال در سال 2011 جدا شد و سودان جنوبی، جوانترین کشور جهان گردید. از آنجایی که تقسیم رابطه البشیر به آرامی به یکی از صلحبانان تبدیل شد، هرچند با نگاهی به منطقه غنی از نفت که اکنون بخشی از سودان جنوبی است.

آلن بوسول، تحلیلگر ارشد، گفت که اگر خارطوم دیگر قادر به اعمال قدرت خود در جوبا نخواهد بود، رهبران جنوب سودان باید تصمیم بگیرند که آیا آنها می خواهند با روند صلح رو به جلو حرکت کنند و ممکن است مجبور شوند این کار را انجام دهند. با گروه بحران بین المللی.

معاهده صلح که در ماه سپتامبر امضا شده است، در حال حاضر با تاخیر و شیوع مبارزه همراه بوده است.

در یک ماه، انتظار می رود ریک ماچار، رهبر اپوزیسیون، به سودان جنوبی بازگردد تا بار دیگر به عنوان معاون رئیس جمهور سالووا کیر، معاهده ای که بیش از یکبار در جنگ های مرگبار به پایان رسیده است، خدمت کند. اما بخش مهمی از معاهده صلح هنوز به اجرا گذاشته نشده است از جمله تعریف مرزهای داخلی و ایجاد یک ارتش ملی متحد.

در گزارش ماه گذشته، گروه بین المللی بحران هشدار داد که "خطر بالای فروپاشی" وجود دارد.

پاپ فرانسیس، روز پنج شنبه در عقب نشینی در واتیکان، در قدمی بی قید و شرطی از رهبران رقیب سودان جنوبی پا زده و از رهبران رقیب سودان خواسته است تا آنها را تشویق کند تا روند صلح خاورمیانه آفریقا را تقویت کنند.

دولت سودان جنوبی مخالفت کرد که حذف البشیر بر آن تاثیر خواهد گذاشت.

عتی واکن آتنی، سخنگوی دولت گفت: "توافقنامه صلح بر اساس یک فرد نیست و براساس نهادها بود."

او گفت که هر کسی که در آینده در سودان به قدرت می رسد، موضوع داخلی است.

در خیابان های جوبا، مردم برای جمع آوری اطلاعات درباره حذف البشیر و آینده سودان گرد هم آمدند.

مارتین وانی، یک تاجر، گفت: "کودکان وجود دارند که تمام زندگی خود را تحت البشیر گذرانده اند. تبریک می گوییم جوانان سودان. آنها نباید با یک دیکتاتور زندگی کنند."

برخی از سودان جنوبی پیام هایی از صلح را به همسایگان خود ارسال کردند.

Akon Kual، یک مکانیک خودرو گفت: "جنگ در هر جای دنیا ناامیدکننده است. زمان هم سودان در صلح زندگی می کنند."

بحران اقتصادی اخیر در سودان بعضی اوقات به سودان سودان زندگی می کند. اسماعیل التیب گفت که چهار سال پیش به جوبا رسید زیرا این گزینه بهتر از زندگی در خارطوم بود. اکنون که البشیر از قدرت است، آلتایب قصد دارد به خانه برود.

مغازه دار گفت: "من می دانستم که روز می آید که باید برود."

اواد محمد بن عف، وزیر دفاع سودان، پس از استعفای البشیر، دو سال حکومت نظامی را اعلام کرد و باعث ترساندن معترضانی که خواستار تغییر دموکراتیک و رهبران غیر نظامی هستند.

نه همه ناراحت شدند زکریا حسن بومی ساوانا که در خیابان جوبا ایستاده است گفت که مردم در سال های آینده تغییرات مهمی را تحمل کرده اند.

حسن گفت: "جوانان بیدار شده اند." "هر کسی که به دفتر بعدی می رود، می داند که جوانان تماشا می کنند و باید مراقب باشند."

___

اخبار آفریقا را در https://twitter.com/AP_Africa دنبال کنید