ایران روز جمعه، ادعای رئیس جمهور تروپ را رد کرد که یک کشتی جنگی ایالات متحده پس از آنکه کشتی را تهدید کرد، یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی را در نزدیکی خلیج فارس تخریب کرد – یک حادثه که موجب تشدید تنش بین کشورها شد.

ترامپ روز پنج شنبه اعلام کرد که USS Boxer که یکی از کشتی های نیروی دریایی ایالات متحده در این ناحیه است، پس از یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی در حدود 1000 متری کشتی جنگی اقدام به اقدامات دفاعی کرد و چندین فراخوانی را کنار گذاشت.

ترامپ، ایران را متهم به اقدام "تحریک آمیز و خصمانه" دانست و گفت که ایالات متحده در دفاع از خود پاسخ داده است. اما محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به خبرنگاران گفت که او برای دیدار در سازمان ملل متحد آمده است: "ما امروز اطلاعاتی در مورد از دست دادن یک هواپیمای بدون سرنشین نداریم."

FILE: کشتی USS Boxer (LHD 4) برای حمله به سفینه مریخ فرستاده شده از خلیج سن دیگو در سن دیگو، کالیفرنیا.

FILE: کشتی USS Boxer (LHD 4) برای حمله به سفینه مریخ فرستاده شده از خلیج سن دیگو در سن دیگو، کالیفرنیا.
(نیروی دریایی ایالات متحده از طریق AP)

ارتش ایران گفت که تمام هواپیماهای بدون سرنشین خود را به آرامی به پایگاه های خود بازگردانده اند و انکار می کنند که با کشتی های ایالات متحده مقابله می کنند.

عباس آرغچی، معاون وزیر خارجه، گفت: "ما هیچ هواپیمای بدون سرنشین در تنگه هرمز و هر جای دیگر را از دست نداده ایم."

این تنگه در دهانه خلیج فارس قرار دارد و به عنوان عبور از یک پنجم کل صادرات جهانی نفت خدمت می کند.

پنتاگون گفت حادثه پنج شنبه در ساعت 10 صبح محلی در آب های بین المللی اتفاق افتاد در حالی که بوکسور در حال عبور از آبراه برای ورود به خلیج فارس بود.

جیم هنانسون: کاهش تلفات ایران در برابر هجمه ایران به هشدار برای توقف تحریم و حمایت از تروریسم است

ایرانی ها و آمریکایی ها در گذشته در تنگه هرمز ایستاده اند و برای هواپیماهای بدون سرنشین نزدیک یک کشتی جنگی ایالات متحده بی نظیر نیستند.

این رویداد پنجشنبه آخرین رویداد بود که از اوایل ماه مه اوج تنش های ایالات متحده آمریکا را افزایش داد، زمانی که واشنگتن تهران را متهم به تهدید نیروهای ایالات متحده و منافع عراق و خلیج فارس کرد.

دریافت برنامه FOX News

در پاسخ، ایالات متحده، استقرار لینکلن و گروه اعتصاب خود را به دریای عربی را تسریع کرد و چهار بمب افکن برد برد 52 بمب را در حالت خلیج قطر مستقر کرد. از آن زمان تاکنون موشک های ضد هوایی Patriot در منطقه خلیج مستقر شده است.

اسوشیتد پرس به این گزارش کمک کرد.