نخست وزیر ایالات متحده آمریکا، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، در روز سه شنبه در ساحل جنوبی دریای سیاه ساحلی، که در آن وزیر امور خارجه روسیه و وزیر امور خارجه روسیه برای مذاکرات نشسته است، جلسه ای مشترک با رئیس جمهور ولادیمیر پوتین دارد. نگاهی به مسائل مهم Pompeo و Lavrov انتظار می رود قبل از جلسه مطبوعاتی پوتین بحث:

___

کنترل ARMS

احتمال دارد که قراردادهای کنترل تسلیحاتی بین ایالات متحده و روسیه در مذاکرات به وضوح برجسته باشد.

ایالات متحده به طور یکجانبه از قرارداد ضد موشکی هسته ای سال 1987 خارج شد و روسیه را متهم به نقض حقوق بشر کرد. پوتین به نوعی پاسخ داد و گفت که او مشارکت روسیه در قرارداد نیروهای هسته ای میان رده را متوقف کرده و واشنگتن را به اتهام اتهامات دروغین متهم کرده است.

ترامپ گفته است که او میخواهد مذاکره کنونی کنوانسیونهای کنترل تسلیحات جدید را که منعکس کننده شرایط کنونی است و به سایر کشورها، به ویژه چین، وارد کند.

رئيس جمهور آمريكا پس از اينكه او و پوتين هفته گذشته با تلفن صحبت كردند، اظهار داشتند كه در حال مذاكره با يك توافق هستند كه "از شر موشكهاي عظيمي كه ما در حال حاضر داريم، خلاص شويم" و همچنين شامل چين مي شود.

سرگئی Ryabkov، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت که مسکو قصد دارد تا در مورد گسترش توافقنامه START، یکی دیگر از قراردادهای مهم کنترل تسلیحاتی بین مسکو و واشنگتن که در سال 2021 اجرا می شود، تمرکز کند.

ریبکوف افزود که مسکو قبل از اینکه چین را به مذاکرات معاهده منجر شود، بر تعهدات دوجانبه تمرکز می کند.

___

دخالت انتخاباتی

از زمان انتشار گزارش رابرت مولر، مشاور وزیر دفاع روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016، جلسات لاروف و پومپو، مذاکرات بلندمدت و چهره به چهره بین واشنگتن و مسکو خواهد بود.

Trump مداخله روسیه را کاهش داده است و اصرار دارد که گزارش ملودر او را از تجاوز به اعدام محروم کرده است. مقامات ایالات متحده اذعان می کنند که روسیه خود را در مبارزات انتخاباتی 2016 به ثبت رسانده است و فکر می کند تلاش خواهد کرد دوباره در ایالات متحده و سایر نقاط این کار را انجام دهد.

در حالی که پوتین بارها و بارها روسیه را در انتخابات کشورهای دیگر منکر شده است، مقامات آمریکایی می گویند که پومپو موضوع تعرض انتخابات در سوچی را مطرح می کند. پومپه در یک نشست در فنلاند در اوایل ماه جاری گفت که او به لاروف گفت که دخالت "مناسب نیست و ما قصد داریم همه چیز را برای جلوگیری از آن انجام دهیم."

_____

سوریه

ایالات متحده از روسیه خواسته است تا در جریان تشدید حملات هوایی در آخرین استان سوریه، تحت کنترل شورشیان قرار گیرد. جیمز جفری، نماینده ویژه ایالات متحده برای دخالت در سوریه، پومپو را به سویچ می فرستد تا از برنامه های دراز مدت روسیه برای ادلیب استفاده کند.

ارتش روسیه عملیات فعلی خود را در آنجا به عنوان محدود و تنها در پاسخ به حملات مکرر شورشیان به پایگاه هوایی خود توصیف کرده است. اما مقامات ایالات متحده به نظر می رسد نگران هستند که روسیه می تواند زمینه سازی برای یک حمله کامل توسط نیروهای دولتی سوریه را فراهم کند.

روسیه و ترکیه در ماه سپتامبر یک قرارداد آتش بس برای ادلیب را تصویب کردند، و مانع از آن شد که آنچه که بعد از آن به عنوان یک تهاجم اجتناب ناپذیر در قلعه شورشی دیده می شد. هواپیماهای نظامی سوریه و روسیه بمب گذاری در استان را در 30 آوریل آغاز کرد.

مقامات روسی به طور عمومی ابراز ناتوانی خود در مورد شورشیان ادلب را ابراز کرده اند، اما گفتند که آنها مخالف یک تهاجم بزرگ هستند.

احتمال دارد Lavrov Pompeo را در حضور نظامی ایالات متحده در سوریه و همچنین تحریم های بین المللی علیه سوریه، رئیس جمهور بشار اسد، مطبوعات کند. روسیه استدلال می کند که تحریم ها تلاش های بازسازی بسیار ضروری برای کشور آسیب دیده را مختل می کند.

___

ایران

تنش بین ایالات متحده و ایران از زمانی که Trump یک سال پیش از یک توافقنامه هسته ای 2015 بین شش قدرت جهانی و تهران خارج شد، در حالی که مجوز تحریم های اقتصادی در بخش انرژی و مالی ایران را لغو کرد.

روسیه یکی از امضاکنندگان باقیمانده است و احتمالا لاروف به Pompeo تاکید می کند که اهمیت این معامله برای امنیت بین المللی.

ایران گفت که این هفته آن را تا حدودی بر انطباق با این موافقتنامه پایان خواهد داد مگر اینکه احزاب اروپایی بتوانند تحریم های ایالات متحده را دور بزنند و منافعی را که کشورهای منطقه خاور میانه انتظار دارند از توافق بدست آورند را حفظ کند.

پومپو سفر کوتاهی به مسکو را در برنامه سفر خود در روز دوشنبه و توقف غیرمترقبه در بروکسل برای بحث در مورد آینده معامله هسته ای ایران با مقامات اروپایی انجام داد.

هفته گذشته، ایالات متحده اعلام کرد که در واکنش به اطلاعاتی که ایران برای تهدید تحریم ها علیه منافع آمریکا در منطقه آماده می کند، یک گروه حامل هواپیما و بمب افکن های B-52 را به خاورمیانه اعزام می کند.

ترامپ همچنین گفت که او می خواهد "روزی" "برای" یک توافق نامه "را ملاقات کند.

___

کره شمالی

پومپو به سوچی می آید که احتمالا می خواهد بداند که آیا مسکو می تواند بیشتر برای کسب رهبر کره شمالی، کیم جونگ وان، برای تکمیل سلاح خود رها کند. روسیه احتمالا ایالات متحده را تحت فشار قرار می دهد تا تضمین های امنیتی بیشتری را برای کره شمالی به عنوان اولین گام برای شکستن بلایای طبیعی دیپلماتیک ایجاد کند.

کیم ماه گذشته برای دیدار با پوتین به روسیه سفر کرد که ظاهرا مشتاق نقش بزرگتر در حل معضل امنیتی شبه جزیره کره ای است.

پوتین بدون هیچ توافق رسمی امضا شده یا اعلام کرد پوتین گفته است که کیم مایل است سلاح هسته ای را کنار بگذارد، اما تنها در صورتی که تضمین های امنیت امنیتی توسط توافق چند ملیتی پشتیبانی شود.

کره شمالی هفته گذشته سه موشک جدید را آزمایش کرد. این راه اندازی ها به عنوان یک هشدار احتمالی برای واشنگتن در مورد مذاکرات هسته ای متوقف شده است، چرا که دو طرف همچنان در تلاش برای نابود کردن تحریم ها و خلع سلاح هستند.

کره شمالی ادعا کرده است که به زرادخانه هسته ای نیاز دارد تا از خود در مقابل آنچه که آن را به عنوان خصومت ایالات متحده می بیند دفاع کند و خواستار اطمینان خاص از ایمنی آن، از جمله حذف تهدید هسته ای آمریکا است.

نشست بین ترامپ و کیم در ماه فوریه شکست خورد. کیم بعد از واشنگتن برای پذیرفتن «یکپارچگی نگرش در بدبختی» انتقاد کرد و باعث توقف دیپلماتیک شد.