نخست وزیر استرالیا روز جمعه گفت دولت خود با کارگران کمک های بین المللی برای بازگرداندن سه کودک یتیم استرالیایی یک تروریست محکوم شده از اردوگاه پناهندگان سوری کار می کند.

نخست وزیر اسکات موریسون گفت، استرالیا تنها به کودکان افراطی – نه بزرگسالان کمک می کند که از مناطق جنگ سوریه و عراق بازگردند.

موریسون به خبرنگاران گفت: "از کجا استرالیا هستند که در این موقعیت قرار دارند، به خصوص کودکان بیگناه، پس ما انجام خواهیم داد که استرالیایی ها از ما انتظار دارند که از طرف آنها انجام شود."

دولت قبلا برای کمک به استرالیایی هایی که در خاورمیانه به جنگجویان دولت اسلامی پیوسته اند، پس از آن تغییر کرده است.

سه تن از بازماندگان پنج فرزند خالد شرووف، گروه جنگجویان مقیم سابق، که در سال 2014 توسط مادرش تارا Nettleton به سوریه آورده شده است، در ماه گذشته با Karen Nettleton مادربزرگش در سیدنی تماس گرفتند.

مادربزرگ بلافاصله به اردوگاه پناهندگان شلوغ الخول در شمال شرق سوریه رفت و در آنجا زینب، هدا 16 ساله و هومزه هشت ساله از 17 سالگی پس از فرار از آخرین بمب دست ساز دولت اسلامی در روستای سوریه Baghouz .

زینب به شدت باردار است و دو فرزند دارد که با او، عایشه، 3 و فاطمه، 2 هستند. هر دو زینب و هودا زخم های شپنل دارند.

موریسون گفت که دولت او در حال کار با صلیب سرخ است تا فرزندان خود را از سوریه به یک کشور با یک پست دیپلماتیک استرالیا ببرد.

موریسون گفت، هنگامی که کودکان شناسایی شده و شهروندی آنها تایید شده است، آنها با اسناد مسافرتی به استرالیا صادر خواهند شد.

ABC گزارش داد که کارن Nettleton مذاکره کرد با مقامات کردی که اردوگاه را کنترل می کنند تا آنها را از بین ببرد.

مادربزرگ گفت که او از اینکه می تواند بزرگترین نوه او و نوزاد فرزندش را در اردوگاه بگذراند ممکن است زنده بماند.

Nettleton به ABC گفت: "آنها فقط بچه هستند. آنها بچه های استرالیایی هستند. آنها بچه های یتیم هستند. آنها بچه های من هستند. آنها برای کسی خطر نیست."

پدر پدربزرگ و مادربزرگ در سال 2017 اولین مهاجرت دو ملیتی بود که از تملک استرالیا برای اقدامات علیه وفاداری وی به استرالیا محروم شد.

شرووف متولد سیدنی در گذرنامه برادرش در سال 2013 از استرالیا خارج شد زیرا او به دلیل محکومیتش در توطئه حمله تروریستی در استرالیا، لغو شده است. او با شهروندی لبنان باقی مانده است.

در سال 2014، شاروف جهان را وحشت زده کرد، زمانی که او در رسانه های اجتماعی یک عکس از پسر جوانش که از سر سرنگونی یک سرباز سوریه برخوردار بود، خبر داد.

سپس U.S. جان کری، وزیر امور خارجه، این تصویر را "یکی از عجیب ترین تصاویر معکوس و غم انگیز که تا کنون نشان داده شده" توصیف کرده است.

همسر شروفت در سوریه از عوارض پزشکی جان سالم به درگذشت.

ABC گزارش داد که شروفی و ​​دو پسر بزرگش عبدالله 12 ساله و 12 زرقاوی 11 ساله در حمله هوایی در نزدیکی رقه، پایگاه داری اسلامی در سوریه در سوریه کشته شدند.